Historia w szkole – co trzeba wiedzieć?

Historia w szkole dla wielu uczniów traci na wartości. Przedmiot wymaga znajomości dat, wydarzeń i kontekstów historycznych, a program nauczania oparty jest ścisłej formule. To może zniechęcać do zapoznania się z tym przedmiotem. Jednak dobrze zaprojektowany podręcznik często oferuje o wiele więcej od podstawy programowej lub przedstawia ją w taki sposób, że uczeń ma ochotę dowiedzieć się na temat danego zagadnienia więcej. Czy Podręcznik do historii klasa 6 książka będzie w stanie zainteresować młodych ludzi tą dziedziną?

Atrakcyjna forma

Ważnym elementem dobrego podręcznika jest atrakcyjna forma, szczególnie gdy książka skierowana jest do młodszych użytkowników. Ta w połączeniu z ciekawą treścią potrafi zainteresować nawet tych, którzy dotychczas niezbyt lubili historię. Zdobywanie wiedzy warto połączyć ze współczesnymi kontekstami ułatwiającymi młodzieży zrozumienie wybranych zagadnień czy też po prostu sprawiającymi, że dany temat jest łatwiejszy do przyswojenia. Dobry efekt wykaże też próba zainspirowania uczniów niektórymi postaciami historycznymi. Dlaczego? Bo biografie tych postaci często pełne są zwrotów akcji, tajemnic i przygód, niczym najlepsza książka sensacyjna. A fascynujące opowieści zawsze zachęcają do głębszego poznania tematu.

Czytanie, nie nauka na pamięć

W uczeniu się historii pomaga też podejście nastawione na czytanie różnych tekstów, a nie typową naukę na pamięć. Dzięki temu nie zniechęcimy się do tematu, a zamiast tego natrafimy na ciekawe treści, które być może zachęcą nas do zgłębiania wiedzy historycznej na własny rachunek.

Podstawowe porady dotyczące nauki historii w szkole:

– skup się na czytaniu, a nie nauce na pamięć,

– podejdź do historii jak do zbioru ciekawych opowieści,

– sięgaj po dodatkowe materiały,

– dowiedz się, co najbardziej interesuje cię w tym przedmiocie,

– skup się na danej epoce lub odkrywaj to, na co natrafisz,

– dowiaduj się na temat danego wydarzenia z różnych źródeł,

– analizuj teksty i poddawaj je krytycznemu myśleniu,

– inspiruj się postawami znanych postaci historycznych,

– znajdź swoją niszę.